Samlingar och Kulturmiljövård

Skriv ut   Dela: Facebook   Twitter

Avdelningens verksamhet omfattar arkeologi, bebyggelseantikvarisk verksamhet, konservering, arkiv och samlingar, utställningsproduktion, fastighetsförvaltning och IT.

Per Ahlenius

Per Ahlenius

Museitekniker

Telefon 0611-886 98
Mejl per.ahlenius@murberget.se

Anne Braun

Anne Braun

Konservator

Telefon 072-2295941
Mejl anne.braun@murberget.se


Anna-Karin Eriksson

Anna-Karin Eriksson

Lokalvårdare

Telefon 0611-886 00
Mejl anna-karin.eriksson@murberget.se

Therese Eriksson

Therese Eriksson

Konservator

Telefon 072-2080023
Mejl Therese.eriksson@murberget.se

Katarzyna Forsberg

Katarzyna Forsberg

Antikvarie, Samlingssamordnare

Telefon 0611-886 35
Mejl katarzyna.forsberg@murberget.se

Ola George

Ola George

Antikvarie, arkeologi- och kulturarvssamordnare

Telefon 0611-886 79,
070-578 42 31
Mejl ola.george@murberget.se

Björn Grankvist

Björn Grankvist

Fotograf

Telefon 0611-886 41
Mejl bjorn.grankvist@murberget.se

Hans-Erik Holmqvist

Hans-Erik Holmkvist

Snickare

Telefon 0611-886 52
Mejl hans-erik.holmkvist@murberget.se

Lennart Kristiansson

Lennart Kristiansson

Konservator

Telefon 070-6070664
Mejl Lennart.kristiansson@murberget.se

Krister Källman

Krister Källman

Mekaniker

Telefon 0611-886 97
Mejl krister.kallman@murberget.se

Maria Lindeberg

Maria Lindeberg

Antikvarie, arkeolog

Telefon 0611-886 48
Mejl maria.lindeberg@murberget.se

David Loeffler

David Loeffler

Antikvarie, arkeolog

Telefon 0611-886 62
Mejl david.loeffler@murberget.se

Maria Norberg

Maria Norberg

Lokalvårdare

Telefon 0611-886 00
Mejl maria.norberg@murberget.se

Fredrik Nordlander

Fredrik Nordlander

Museitekniker

Telefon 0611-886 24
Mejl fredrik.nordlander@murberget.se

Johan Rinderhjelm

Johan Rinderheim

Registrator

Telefon 0611-886 39
Mejl johan.rinderheim@murberget.se

Inger

Inger Stenman

Antikvarie, arkiv

Telefon 0611-886 77
Mejl inger.stenman@murberget.se

Per Ulin

Linnea Sverkersson

Textilkonservator

Telefon 070-2775512
Mejl linnea.sverkersson@murberget.se

Per Ulin

Per Ulin

Bibliotekarie

Telefon 0611-886 33
Mejl per.ulin@murberget.se

Lars Ytterman

Lars Ytterman

Snickare

Telefon 0611-886 47
Mejl lars.ytterman@murberget.se

Bengt Wittgren

Bengt Wittgren 

Projektsamordnare ABM, arbetsledare  Kulturarvs IT

Telefon 0611-886 88
Mejl bengt.wittgren@murberget.se